Kaliňákova dobrá zvesť
Piatok, 05.februra 2010 - 17:23 hod.
obrázok

Výrazné zníženie počtu mŕtvych a zranených na slovenských cestách v roku 2009 je povzbudzujúca správa. Ministerstvo vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka to pripisuje opatreniam, ktoré vlani nasadilo.

Teda prísnejší cestný zákon a zvýšená prítomnosť policajtov na cestách. No okrem potešenia z dobrej správy rezort vnútra neposkytol - a chronicky roky neposkytuje - dostatok informácií.

 

obrázok

Problém s hrubou štatistikou je prostý. Zníženie počtu mŕtvych v minulom roku mohla byť zásluha Kaliňákových policajtov. Mohla to byť náhoda. Alebo súhrn všemožných faktorov. Dobrou prácou ministrových podriadených počnúc a poklesom počtu najazdených kilometrov v dôsledku krízy končiac.

Je vysoko pravdepodobné, že nový cestný zákon a častejšie pokutovanie pomohli zachrániť veľa ľudských životov. No bolo by užitočné vedieť, aký podiel na tom mali a do akej miery im jednoducho pomohli priaznivejšie okolnosti.

Dôležité to nie je preto, aby bol spokojný ušomraný komentátor. Ale preto, aby boli možné presnejšie medziročné porovnania, dali sa posudzovať náklady a výnosy jednotlivých opatrení aj ich efektívnosť.

Bude to potrebné  aj pri ďalšej snahe znižovať počty obetí na cestách. Ktorá si zrejme bude vyžadovať vyššie dodatočné náklady oproti poklesu z úrovní predchádzajúcich rokov.

Na to sú potrebné dáta a dobré analýzy, ako podklad  na ďalšie rozhodnutia. Vláda napríklad zbabrala na mýte takmer všetko, čo mohla, ale keď už taký drahý systém máme, je potrebné vyťažiť z neho maximum údajov o intenzite dopravy a počte najazdených kilometrov dôležitých pre bezpečnosť cestnej premávky.

Nikto si neželá, aby vlaňajší trend bol výnimka či dielo náhody. Preto treba bilanciu nehodovosti posúvať čo najďalej zo základnej roviny „dobre, zle, možno".

Posledn prava ( Utorok, 09.februra 2010 - 18:57 hod. )
 
< Predchdzajca